Розлад аутистичного спектра у дітей
За статистикою, в розвинених країнах розлад аутистичного спектра (РАС) діагностують в одного зі 100-150 дітей. Цей діагноз охоплює кілька підтипів розладів з різними видами порушень розвитку і ступенем їх вираження — від легких до найтяжчих.
Що таке аутистичний розлад?
Розлади аутистичного спектра викликаються порушеннями розвитку головного мозку і виявляються в труднощі з встановленням контактів з навколишнім світом. Основні симптоми, що вказують на наявність цієї хвороби:
- Відсутність уваги, інтересу до зовнішнього світу, зануреність у себе;
- утруднений візуальний контакт;
- труднощі з розумінням мовленням;
- відсутність емоційного відгуку, нерозуміння міміки, жестів;
- різка обмеженість інтересів;
- зацикленість на одноманітних повторюваних діях.
Всі ці порушення у маленьких дітей призводять до проблем в освоєнні мовлення та відставанні в розвитку. Адже всю інформацію і навички, в тому числі мовленнєві, людина що росте (зростає) отримує за допомогою спілкування, а у тих, що страждають аутистичним розладом здатності до комунікації низькі.
Порушення в розвитку головного мозку при РАС у дітей можуть зачіпати інтелектуальні здібності та функціональні можливості мовленнєвого центру, що характерно для більш важких форм цього захворювання. Але частіше виявляються легкі форми, без серйозних патологій зон мозку, що відповідають за інтелект і мовлення, або з незначними порушеннями.
Прогноз для дітей з легкими формами РАС сприятливий. При ранньому виявленні РАС та застосування спеціальної поведінкової терапії вдається значно згладити симптоматику, розвинути комунікативні навички дитини. Буває, що у дітей з РАС згодом знімають діагноз. Але і більш важкі форми аутизму піддаються корекції. Терапія у вигляді спеціальних навчальних програм дозволяє усунути небажану поведінку і досягти істотного поліпшення стану і якості життя аутистів.
Причини виникнення РАС
Механізм, що запускає розвиток аутистичних розладів, поки не виявлено. Вчені схиляються до думки, що в переважній кількості випадків розлад аутистичного спектра у дітей обумовлено генними мутаціями, але негативний вплив можуть надавати й інші фактори.
Поки що можливі причини виникнення РАС озвучуються на рівні припущень:
- Захворювання матері в період вагітності (хвороба Бурневіля, краснуха і т. п.);
- приймання деяких препаратів вагітної (солі вальпроєвої кислоти та ін.);
- наявність у роду хворих на аутизм;
- пологові травми;
- зачаття після 40 років, особливо впливає вік батька;
- негативні екологічні фактори;
- вживання алкоголю та наркотичних засобів батьками.
У свій час була популярна гіпотеза, що причиною розладів аутистичного спектра у дітей може бути щеплення КПК (кір, паротит, краснуха), а також консервант тіомерсал, що містить ртуть, який додають вакцини. Однак ні епідеміологічні дані, ні останні наукові дослідження це не підтверджують.
За якими ознаками можна запідозрити аутизм у дитини
Відхилення в реакціях і поведінці немовляти, характерні для розладів аутистичного спектра, можуть проявлятися з перших місяців життя. Ці особливості не обов’язково вказують на Рас, вони можуть свідчити і про інше захворювання, наприклад про глухоту, проблеми зі зором. Але консультація лікаря обов’язкова в будь-якому з цих випадків:
- Відсутність у віку 2-3 місяці ознак пожвавлення побачивши матері — посмішки, рухової активності;
- відсутність реакції на навернене мовлення, поклик на імені, посмішку, прохання;
- у віці 1 року дитина не використовує у відповідному контексті жести — «дай», «до побачення» та ін.;
- затримка мовленнєвого розвитку – до 15 місяців не освоєно ні слова, або словниковий запас не використовується за призначенням (каже, але не спілкується);
- схильність до монотонних повторюваних дій — розгойдування, неосмисленого повторення звуків і т. п.;
- втрата чи погіршення раніше освоєних комунікативних навичок.
На підставі цих симптомів розлад аутистичного спектра може бути діагностований вже до віку 15-17 місяців.
Методи лікування
Поки що не існує лікарських препаратів для лікування людей з РАС. Таблетками можна тільки усунути неконтрольовані реакції, характерні для важких форм РАС – напади агресії, самоушкодження, але причини цих порушень психіки медикаменти не усувають.
Найбільш ефективним методом лікування РАС у маленьких дітей сьогодні є поведінкова терапія, заснована на прикладному аналізі поведінки. Суть цього методу полягає в корекції поведінки за рахунок зміни факторів, що впливають на него. На його основі створюються індивідуальні довгострокові програми навчання, спрямовані на усунення небажаної поведінки, розвиток мовлення та соціальної взаємодії.
Методикам поведінкової терапії навчаються також батьки, яким належить важлива роль у розвитку та соціалізації дітей з аутистичними розладами. Тільки спільними зусиллями фахівців і батьків можна досягти хороших результатів у лікуванні розладів аутистичного спектра.
Зв'язатися з нами