x м. Одеса, вул. Ніжинська, 46

+38 048 789-07-92, +38 098 403-56-50

Корекційні заняття для дітей з аутизмом

 • Головна
 • Корекційні заняття для дітей з аутизмом

Корекційні заняття для дітей з аутизмом

Розвиток дітей з розладом аутистичного спектра (РАС) відбувається нерівномірно. Неможливо передбачити які саме труднощі й в якій сфері відчуватиме дитина в міру дорослішання. Тому починати корекційну роботу для дітей з аутизмом необхідно з раннього віку, щоб сформувати базові навички, навчити контролювати свою поведінку та емоції, накопичити досвід соціальної взаємодії.

Центр LOQUAR надає кваліфіковану допомогу у корекції дитячого аутизму: від комплексної діагностики до ефективних методів корекції.

 

Консультація зі спеціалістами — логопедом, дефектологом, психологом, корекційним педагогом — допоможе визначити пріоритетні завдання та розподілити їх за ступенем актуальності. На основі цієї інформації складається індивідуальна програма для дитини, де враховуються напрямки роботи та оптимальна кількість годин з кожним спеціалістом.

Як розпочати заняття з дітьми аутистами?

На першому етапі корекційна робота з дітьми аутистами часто має одну мету — спочатку потрібно створити атмосферу довіри та можливості контакту з педагогом. В залежності від тяжкості аутичного розладу дитини цей етап може зайняти досить багато часу. Але це необхідно для подальшої ефективної роботи. Тому спочатку заняття проходять за правилами, які ставить сама дитина. Фахівцеві важливо підлаштуватися, допомагаючи дитині; увійти до його «ближнього кола», щоб заняття стали звичним пунктом у розпорядку життя.

Тому при організації роботи з аутичними дітьми важливо продумати та підготувати все до дрібниць де будуть проходити заняття, як саме, в якому приміщенні й т. д. Особливу увагу треба приділити обстановці, оскільки у дітей з розладом аутистичного спектра часто спостерігається підвищена, надто яскравому світлу, незручним меблям.

Щоб закріпити позитивні емоції від навчальних занять, перші завдання треба підбирати, виходячи з інтересів дитини. Обов’язково хвалити за кожне досягнення, формуючи відчуття успішності та зацікавленості в продовженні занять.

Формат та структура корекційних занять

За мірою звикання поступово можна змінювати формат заняття, привчаючи до певних правил. Корекційні заняття для дітей з аутизмом повинні мати чітку структуру та таймінг. Кожне виконане завдання відзначається спеціальним знаком – це може бути фішка, картка, магніт і т. д. Важливо звернути увагу дитини на причинно-наслідкового зв’язку «виконана дія – знак». Таким чином, дитина розуміє, що від неї вимагається. Це стосується будь-яких занять з дітьми аутистами, у яких фахівець очікує отримати від дитини цільову поведінку.

Цільова поведінка – це очікувана від дитини дія або реакція у відповідь на запит або завдання педагога. Щоб підкріпити таку поведінку, перед початком заняття необхідно визначити систему заохочень. Для цього можна провести тестування, що є стимулом для дитини:

 • Можливість пограти в одиначку з улюбленою іграшкою
 • Пограти разом із педагогом
 • Час у сенсорній кімнаті
 • Фізична активність (стрибки на батуті, гойдалки й т.д.)
 • Улюблена їжа та ін.

Заохочень може бути кілька, їх можна чергувати або пропонувати нові. Головне, чітко дотримуватися правила: заохочення можна отримати після цільової поведінки.

Методики роботи з дітьми аутистами

Серед безлічі методик, які сьогодні пропонуються для роботи з дітьми аутистами, найбільшої довіри заслуговують на те, що на практиці продемонстрували високий рівень ефективності. Так, у 2014 році була опублікована доповідь американського Національного центру професійного розвитку у сфері розладів аутистичного спектра. У ньому були представлені методики, за якими було зібрано масштабну підтверджену доказову базу.

В основі цих методик лежить використання низки прийомів:

 1. Заохочення. Позитивне заохочення у разі виконання очікуваної дії або поведінки та скасування заохочення у разі небажаної поведінки.
 2. Втручання. Допомога на практиці з боку педагогів, батьків або однолітків з метою акцентування на доречній поведінці в певних ситуаціях.
 3. Моделювання. Створення соціальних історій, гра дітей у групах, «проживання» заздалегідь можливих ситуацій, щоб накопичити досвід для використання його в реальності.
 4. Підказки. Візуальні підказки за допомогою карток, жестові та фізичні підказки для покращення орієнтації в тій чи іншій обстановці та ситуації.

Корекційні програми для дітей з аутизмом від LOQUAR

Робота нашого центру побудована таким чином, щоб у кожної дитини була можливість не тільки для індивідуальних занять з різними спеціалістами, але і для групових (у малокомплектних групах). У нас існують різні, але всі програми реабілітації дітей з аутизмом розраховані на тривалий термін.

 1. Курс індивідуальних занять. Після консультації та виявлення найбільш проблемних напрямків у розвитку складається план занять. Бажано комбінувати заняття «за столом» з руховими методиками (Бломберг терапія ритмічними рухами, нейрокорекційні вправи й т.д.)
 2. Курс апаратної терапії (ТОМАТІС, ВАК). Методи стимуляції мозкової діяльності за допомогою звукової терапії вже довів свою ефективність. Однак застосувати ці методи можна лише після консультації лікаря-невролога, тому що існують протипоказання.
 3. Денна корекційна група. Група денного перебування була спеціально створена для дітей з особливостями розвитку. Для кожної дитини складається програма занять з обліку перерв. Вільний час діти проводять в обладнаних класах і залах під наглядом педагога. Таким чином, діти звикають до системи занять, що вже саме по собі є підготовкою до шкільного навчання.
 4. Комплексна програма. Така програма розробляється під конкретним запитом. Це інтенсивна реабілітація дітей аутистів, де використовуються всі ресурси, які має наш центр. У комплексну програму поряд з профільними заняттями можуть входити процедури апаратних методів.

Робота нашого центру побудована таким чином, щоб у кожної дитини була можливість не тільки для індивідуальних занять з різними спеціалістами, але і для групових (у малокомплектних групах). У нас існують різні, але всі програми реабілітації дітей з аутизмом розраховані на тривалий термін.

Чого очікувати від корекційної роботи?

Корекційна робота з аутичними дітьми – процес тривалий. У певних напрямках слід налаштуватися на те, що методи корекції доведеться використовувати постійно. І передбачити заздалегідь точний результат неможливо. Однак при регулярних і постійних заняттях можна досягти помітного прогресу в різних сферах:

 • Зменшити рівень тривожності;
 • гармонізувати сенсорну недостатність/надлишок;
 • прибрати чи знизити кількість проявів небажаної поведінки;
 • знизити рівень агресії та аутоагресії;
 • сформувати навички самообслуговування та самодопомоги;
 • підвищити рівень соціальної взаємодії.

Використання різних методик роботи з дітьми аутистами, індивідуальні та групові заняття, підтримка і розуміння з боку сім’ї — поєднання всіх складових забезпечать дитині максимальні можливості для її розвитку та розкриття всіх можливостей у кожному конкретному випадку.

Зв'язатися з нами