Кінезіотейпування та проблеми мовлення
Що таке тейпи? Це кольорові еластичні смужки з бавовняних тканин з нитками нейлону всередині та медичним клеєм. Їх використовують для впливу на м’язово-зв’язувальний апарат, лікування за допомогою тейпів давно та успішно практикують спортсмени.
Чим може допомогти кінезіотейпування дітям з порушенням мовлення (зокрема з особливостями розвитку)? Такі порушення характеризуються непробуденими нервовими зв’язками між мозком та артикуляційним апаратом. Наклеювання еластичних стрічок на певні зони дозволяє відчути м’язи, а це означає, що і контролювати тіло стає легше. Інакше кажучи, прибудовується втрачений зв’язок з допомогою на рецептори.
Тейпи допомагають не лише при порушеннях мовлення. З їхньою допомогою у малюків можна виправити кривизну ніжок – Х-подібну або О-подібну. Щоправда, у разі одними стрічками не обійтися, потрібен масаж та інші методи, а тейпування працює як допоміжний інструмент. Еластичні стрічки хороші тим, що їх можна і потрібно носити 24 години на добу, тіло звикає до нових відчуттів, йде м’язовий та суглобовий біль.
Звичайно, ми відстежуємо результати застосування тейпів. Так, у хлопчика 5 років було не виразне мовлення. Наклеювали стрічки двічі на логопедичні зони та на руки та ноги на термін 3-5 днів. У період носіння тейпів мовлення ставала чіткішою, мовлення більш осмисленими та розширеними. Крім того, дитина стала більш активною. Ефект від тейпування зберігався протягом трьох-чотирьох днів після зняття стрічок.
Інший приклад. Хлопчик такого ж віку – п’ять років. Сильне слиновиділення, яке заважало мовленнєвому розвитку. Наклеювали стрічки тричі на строк п’ять днів. Паралельно проходили заняття з логопедом. Слиновиділення помітно зменшилося, мовлення стало чистішою.
Однак не варто забувати, що кінезіотейпування – це додатковий метод, а не основний. Наклеювання стрічок не зможе розв’язувати мовленнєві проблеми чи рухові. Тому всі фахівці нашого центру працюють у співпраці між собою, саме такий підхід дозволяє досягти найпомітнішого результату.
Катерина Ковальчук, логопед, спеціаліст з кінезіотейпування.