x м. Одеса, вул. Ніжинська, 46

+38 048 789-07-92, +38 098 403-56-50

Аутизм у дітей

Дитячий аутизм: причини, симптоми, ознаки, лікування

Щорічно 2 квітня відзначається Міжнародний день поширення інформації про аутизм. З кожним роком аутизм у дітей зустрічається все частіше, за останні 20 років його поширеність у світі зросла в п’ять разів. При цьому поінформованість батьків про цей розлад дуже низька, нерідко вона виявляється тільки з початком шкільного навчання. Чим раніше діагностовано дитячий аутизм і почато корекційну роботу, тим більших успіхів можна досягти в розвитку та соціальної адаптації дітей-аутистів. Тому кожен з батьків повинен уважно стежити за розвитком своєї дитини  та при появі підозрілих симптомів обов’язково звернутися за консультацією в центр для дітей з аутизмом.

Центр LOQUAR надає кваліфіковану допомогу у корекції дитячого аутизму: від комплексної діагностики до ефективних методів корекції.

Причини розвитку дитячого аутизму

Аутистичним розладам більше схильні хлопчики – у них ці порушення зустрічається в чотири рази частіше, ніж у дівчаток. За останніми даними, розлад аутистичного спектра в середньому діагностується у кожного 50-го хлопчика і 250-ої дівчинки. Існує думка, що схильність до аутизму може успадковуватися. Збіг цього діагнозу в однояйцевих близнюків становить 90%. У рідних братів і сестер аутиста ймовірність розвитку цього захворювання в дитинстві становить 15-20%.

Вченим поки що не вдалося встановити причини аутизму у дітей. Серед передбачуваних причин найчастіше трапляються такі фактори:

  • спадковість або новостворені генні мутації;
  • органічні ушкодження центральної нервової системи;
  • негативний вплив забрудненого довкілля важкими металами, пестицидами, фенолами, електромагнітним випромінюванням і т.п;
  • хвороби та приймання заборонених речовин матір’ю на ранніх термінах вагітності;
  • травми голови, у тому числі родові;
  • ускладнення після вірусних та бактеріологічних інфекцій.

Відомі випадки, коли батьки почали помічати ознаки аутизму у дитини 2-3 років після щеплення вакциною КПК (кір, паротит, краснуха). Однак залежність розвитку аутизму від вакцинації не знайшла підтвердження в дослідженнях. Вчені пов’язують такі випадки або з випадковими збігами, або з тим, що щеплення лише прискорило розвиток аутизму у дітей, у яких він виявився б у будь-якому випадку.

Ознаки та симптоми аутизму у дітей

Незважаючи на те, що статистика свідчить про зростання поширення дитячого аутизму, не завжди навіть дитячі лікарі можуть розпізнати та виявити це порушення розвитку в ранньому віці. Тому батькам потрібно бути дуже уважними до того, як розвивається їхня дитина. Знайдіть показники норм розвитку для кожного віку, і звіряйте з досягненнями свого малюка. Часто в зоні уваги матерів виявляються відхилення у фізичному розвитку — кількість зубів, терміни початку повзання та ходіння, а психічні порушення сприймаються, як незначні особливості, які з часом нормалізуються. Через такий підхід можна не помітити ознаки аутизму у дітей, які виявляються вже до року.

Всі симптоми аутизму у дітей можна розділити на три складові:

  • соціальні порушення;
  • проблеми в спілкуванні;
  • стереотипна поведінка.

Нижче ми детально розглянемо кожну з цих груп. Важливо знати, що ці симптоми можуть свідчити і про інші відхилення, тому не варто відразу робити висновки. Але при їх виявленні проконсультуватися з дитячим психіатром потрібно обов’язково.

Соціальні порушення

Складнощі з соціальною взаємодією при аутизмі у дітей виявляються вже в немовлят дитячому віці. Якщо ви помітили хоча б кілька з перерахованих ознак у своєї дитини, варто звернутися до фахівців (психолог, невролог, дитячий психіатр).

  • Не виявляє інтересу до іграшок і людей, його увагу важко привернути.
  • Не любить дотиків. В нормі малюки прагнуть тактильного контакту з батьками, просяться на руки. У дітей з аутизмом ця потреба часто відсутня.
  • Холодність до матері або, навпаки, надмірна прихильність, коли дитину неможливо залишити на хвилину.
  • Будь-якій компанії віддають перевагу самотності.
  • Уникають зорового контакту. Дітям з аутистичними проявами може бути важко дивитися в очі іншим людям, тому вони дивляться на губи того, хто говорить, або відводять погляд убік.
  • Байдужість до фізичного дискомфорту. Ранній дитячий аутизм може проявлятися тим, що малюк не турбується через мокрі пелюшки, почуття голоду чи спрагу.
  • Неадекватно реагує на зовнішні подразники. Маля легко може злякати і викликати бурхливу реакцію включене світло, гучний звук. Він може лякатися миготіння своїх рук і ніг.
  • Не копіює поведінку дорослих. Звичайні дитячі рольові ігри дитини не залучають.
  • Використовує незвичайні предмети для ігор. Дитина може довго грати предметами вжитку чи частинами одягу.

Проблеми у спілкуванні

Порушення у комунікації виявляються вже з перших місяців життя і в міру дорослішання прогресують:

  • Уповільнений мовленнєвий розвиток. Ранні ознаки аутизму – в 1 рік у немовлят відсутній словниковий запас, в 3-4 місяці немає гуляння. Також дитина може повторювати слова, але не розуміти їхнього сенсу і не використовувати для спілкування.
  • Регрес мовлення, коли нормальні мовленнєві навички зненацька втрачаються.
  • Діти, що довго мовчали, до трьох років можуть заговорити відразу складними фразами. Деякими батьками це сприймається як ознака обдарованості, але це може бути одним із симптомів аутизму.
  • Відсутність посмішки у відповідь, беземоційність. Вже у 2-3 місяці нормальні немовлята починають посміхатися і пожвавлюватись побачивши матері, дитячий аутизм часто проявляється відсутністю усмішок і комплексу пожвавлення.
  • Не розуміють і не використовують мову міміки та жестів. Такі діти не простягають руку — «дай», не вказують пальцем, не махають «до побачення».
  • Із ними неможливо встановити діалог.
  • Аутизм у дитини може виявлятися без відповідної реакції на прохання, поклик на ім’я.
  • Дитина не може звернутися з проханням, якщо їй щось треба, не може сказати, що її непокоїть.
  • Маля не виявляє бажання брати участь у колективних іграх.
  • Вигадує і повторює неологізми – слова свого твору.
  • Монотонно повторює щойно почуте слово чи фразу цілком.
  • Довгий час говорить про себе у другій особі (ехолалія) чи третій особі.

Стереотипна поведінка

Ознаки аутизму в дітей віком 3-4 років включають також стереотипність поведінки, що з віком проявляється дедалі більше:

  • Схильність до одноманітних рухів – розгойдування, помахи руками й т. п. Відволікти малюка від цього заняття буває дуже важко.
  • Прихильність до жорсткого розпорядку дня та активне неприйняття будь-яких змін.
  • Потреба до розкладання речей у порядку і бурхлива реакція у його порушенні.
  • Складність адаптації до всього нового — оточення, умов.
  • Вибірковість у їжі. Дитина може їсти одну-дві страви, і її неможливо змусити спробувати щось інше.
  • Вузькість інтересів, схильність до глибокого занурення в якусь одну вузькоспеціальну тему.

Чим раніше батьки звернуть увагу на ознаки аутизму (ідеально — у 2 роки) і звернуться до фахівців, тим більше шансів на те, що поведінкова терапія, яка застосовується для корекції розвитку дітей-аутистів, дасть позитивні результати.

Ступені та форми дитячого аутизму

Головний мозок постійно отримує та аналізує інформацію, що надходить від органів чуття. При аутизмі сприйняття цих сигналів мозком порушено. Одні з них сприймаються як надто інтенсивні, інші залишаються практично не поміченими. Через порушення сенсорного сприйняття, діти з аутизмом не можуть повноцінно взаємодіяти із зовнішнім середовищем.

Усі поведінкові навички дитина отримує через спілкування із дорослими. Тому аутизм у дітей неминуче призводить до відставання у розвитку навіть за його легкого ступеня, коли інтелектуальні та мовленнєві здібності не порушені. Ще більше відставання спостерігається при важких формах аутизму.

За ступенем тяжкості дитячий аутизм умовно можна розділити на 4 групи:

  1. Повна відчуженість від оточення та відсутність будь-яких інтересів. Відсутність мовлення (невербальність). Некерована поведінка. Це найважча форма аутизму.
  2. Активне уникнення зовнішнього середовища, спілкування лише з близькими, прихильність до суворого розпорядку та стереотипної поведінки. Спроба порушення звичного розпорядку викликає агресію та аутоагресію – заподіяння собі фізичних ушкоджень.
  3. Зануреність у аутистичні інтереси. Аутизм у дитини виявляється у зацикленості на вузьких інтересах, ігнорування іншої інформації. Такі діти повторюють один сюжет в іграх, схильні до стереотипної поведінки.
  4. Сильні труднощі у взаємодії із зовнішнім світом, особливо у соціальних навичках. Це найлегший ступінь аутизму. Такі діти відрізняються високою вразливістю, залежністю від чужих оцінок, вони уникають спілкування за відчуття найменшого дискомфорту.

Своєчасна діагностика аутизму та систематична грамотна корекція дитячого аутизму дозволяють покращувати стан будь-якої дитини, допомагаючи їй просунутися від важких стадій аутизму до легших.

Лікування аутизму у дітей

Існує державна система допомоги дітям, у яких діагностовано розлад аутистичного спектру, яка включає в себе спостереження фахівців, виплату допомоги при призначенні інвалідності тощо. Проте поки цієї допомоги недостатньо, тому основне навантаження щодо забезпечення корекційної роботи з дитиною лягає на плечі батьків. Від їхнього терпіння, любові, вкладень часу та коштів у професійну допомогу буде залежить, наскільки людина, що росте, зможе адаптуватися до майбутнього самостійного життя.

Розлад аутистичного спектра (РАС) проявляється у дитячому віці та залишаються протягом усього життя. Ліки, здатні вилікувати від них, не існує. Проте ефективне лікування аутизму (точніше — компенсування та абілітація) можливе. Існують методики, які довели свою ефективність при діагнозі «дитячий аутизм». Регулярні постійні заняття допомагають усунути небажану поведінку та підвищити рівень соціальних та побутових навичок. Програма корекції складається індивідуально з урахуванням поведінкової та інших методик. Техніку цих занять можуть освоїти й батьки, щоб знати, як спілкуватися зі своїми особливими дітьми та допомагати їм налагоджувати контакт із зовнішнім світом.

Зв'язатися з нами